Sobota, 20.04.2024
Małe Granty - "Pradolina Wisły"
W październiku 2007 r. nasza szkoła przystąpiła do programu zorganizowanego przez Gazetę Wyborczą i CEO, który nosi nazwę Małych Grantów. Grupa nauczycieli opracowała projekt "Pradolina Wisły" - warsztaty rekreacyjno-edukacyjne na terenie Gminy Czernikowo.
Zamierzeniem projektu jest, aby uczniowie potrafili:
- dostrzegać walory krajoznawcze swojej najbliższej okolicy
- zachować orientację w terenie
- radzić sobie w sytuacjach zagrożenia np. zabłądzenie
- zauważać zmiany zachodzące w przyrodzie oraz znać ich skutki (zapora na Wiśle, główki, opaski itd.)
- współpracować w grupie, nawiązywać w niej otwarte i życzliwe kontakty
- przekładać zdobywaną wiedzę i umiejętności na działania praktyczne (rysunki, prezentacje multimedialne, makiety, układanie zadań matematycznych z treścią)
- rozpoznawanie i respektowanie znaków leśnych, wodnych, turystycznych
- wyciszyć i zrelaksować się na łonie przyrody.
Przedstawiany projekt jest rozszerzeniem oferty zajęć odbywających się w naszej szkole. Kierując się wyborem tematyki działań braliśmy pod uwagę zainteresowania uczniów, potrzebą rozwijania w nich pasji, aktywnego i pożytecznego spędzania wolnego czasu oraz poznanie przez nich walorów przyrodniczo - historycznych gminy. W trakcie realizacji projektu przewidujemy dwa wyjazdy do Pradoliny Wisły, zajęcia komputerowe, artystyczne i matematyczne dla uczniów.
Podczas pierwszego wyjazdu uczniowie zapoznają się z ogólną charakterystyką terenu przedstawioną przez zaprzyjaźnionego leśnika. Ponadto dzieci wezmą udział w zabawach integracyjnych, podczas których poznają słabe i mocne strony swoje i kolegów. Przewidziane są również zajęcia sportowe, które wzmocnią u uczniów sprawność ruchową.
W czasie drugiego wyjazdu uczniowie pracować będą metodą warsztatową: fotografować, szkicować, notować. Zajęcia te będą urozmaicane zabawami ruchowo - integracyjnymi.
Przed przystąpieniem do zajęć w terenie uczniowie zostaną podzieleni na trzy grupy tematyczne: zwierzęta wodne, zwierzęta lądowe, rośliny. Każda grupa będzie wykonywała dokumentację fotograficzną, plastyczną i opisową.
Na zakończenie wyjazdu odbędą się krótkie prezentacje uczestników na temat zdobytej wiedzy, spostrzeżeń itp. Zakończeniem tych działań będzie wspólne ognisko.
Drugą częścią projektu będą praktyczne działania pozalekcyjne w szkole w oparciu o materiały zdobyte w trakcie obydwu wyjazdów. Wspólnym tematem dla wszystkich grup będzie "Pradolina Wisły okiem człowieka i obiektywu". Przewidujemy przydzielenie uczniów do nowych grup tematycznych:
a) przyrodniczo - matematycznej, która opracuje zbiór zadań, wystawę poświęconą florze i faunie terenów nadwiślańskich,
b) artystycznej, której zadaniem będzie wykonanie makiety techniką origami i przygotowanie wystawy plastyczno - fotograficznej,
c) informatycznej, ten zespół podejmie się przygotowania prezentacji multimedialnej na podstawie zebranej dokumentacji (zdjęcia, filmy, rysunki).
Ukoronowaniem pracy uczniów i nauczycieli będzie prezentacja multimedialna, wystawa prac na forum szkoły i, podsumowujące cały projekt, spotkanie przy ognisku.



Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Nakarm dziecko

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl
Orły Edukacji

3,994,879 unikalne wizyty