Wtorek, 19.03.2024
Patron

Krzysztof Kamil Baczyński
1921-1944

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się w Warszawie 22 stycznia 1921 r. Był jedynym synem Stanisława Baczyńskiego, krytyka literackiego, znanego w latach międzywojennych ze swych radykalnych poglądów oraz Stefanii Baczyńskiej, autorki książek dla młodzieży i podręczników szkolnych. Szczególnie bliski był stosunek matki do syna, osoby, która pierwsza dostrzegła jego niezwykły talent.
Krótki życiorys Baczyńskiego jest bardzo typowy dla pokolenia jego rówieśników: matura w czerwcu 1939 r., na parę tygodni przed wybuchem II Wojny Światowej. Cały okres wojenny Baczyński spędził w Warszawie, studiował przez krótki czas polonistykę na tajnym uniwersytecie społecznym. W czerwcu 1942 r. poślubił koleżankę ze studiów - Barbarę Drapczyńską, która również zginęła w powstaniu. Chociaż słabego zdrowia, poeta rok później wstąpił do Harcerskich Grup Szturmowych, przeszedł pełne konspiracyjne przeszkolenie bojowe i uzyskał stopień podchorążego. Brał udział w akcjach bojowych w terenie. Odcięty od swego oddziału w pierwszym dniu powstania, walczył na Placu Teatralnym, poległ 4 sierpnia 1944 r. w Pałacu Blanka. W budowli tej, położonej na przeciwko pomnika Nike, miejsce jego bohaterskiej śmierci upamiętnia dzisiaj tablica.
Baczyński zaczął pisać bardzo wcześnie, jego najdawniejszy wiersz pochodzi z roku 1936. Mimo to, przed rokiem 1939 nie opublikował żadnego utworu. Świadczą o tym zachowane w rękopisach i uporządkowane dwa zbiory jego gimnazjalnych wierszy. Dopiero podczas okupacji hitlerowskiej Baczyński jako poeta wielkimi skokami począł iść naprzód. Pod każdym napisanym utworem miał zwyczaj umieszczać datę i godzinę ukończenia wiersza.
Krzysztof Kamil Baczyński pozostanie jednym z największych twórców w historii. Pozostanie poetą - żołnierzem, który nie uchylił się przed najwyższą dla ojczyzny ofiarą - ofiarą z własnego życia.


Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Nakarm dziecko

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl
Orły Edukacji

3,954,776 unikalne wizyty