Wtorek, 23.04.2024
Objazd po Miejscach Pamięci Narodowej
Dnia 9 listopada 2012 roku w związku z dniami pamięci o zmarłych i rocznicą odzyskania niepodległości oraz rocznicą aresztowania nauczycieli (17 października 1939), w ramach działań Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, uczniowie SP Czernikowo, SP Makowiska, SP Osówka i cz. SP Mazowsze uczestniczyli w objeździe po Miejscach Pamięci Narodowej i miejscach męczeństwa.
Nauczyciel historii Dariusz Chrobak opowiedział o wszystkich znanych osobach i wydarzeniach, pomodliliśmy się i uczciliśmy minutą ciszy oraz modlitwą wszystkich którzy zginęli z rąk hitlerowskiego i sowieckiego okupanta, tych co walczyli za wolną Polskę podczas zaborów, w 1918 i 1920 roku oraz w latach 1939-45.
Byliśmy przed obeliskiem pomordowanych nauczycieli (Kołaczyński, Suski, Klimczewski), przed "katyńskimi" Dębami Pamięci w Czernikowie (Kołaczyński, Gimpel) i Mazowszu, przed krzyżem dziękczynnym z 1946 roku, na grobie powstańca styczniowego (Górski), nauczyciela literatury polskiej w szkole rosyjskiej (Sołtykiewicz), członka POW z 1918 r (Górecki), żołnierzy legionistów z 1920 (Hermanowski, Urbański i inni), żołnierzy września i członków AK (Misiewicz), pomordowanych przez okupantów w gminie Czernikowo (Olszewscy, Warawan, Celmer, Zagrabski, Rutkowska, Ciechanowscy, Gronczewski i inni ) i pomordowanych w obozach przedstawicieli inteligencji - księży, ziemian, nauczycieli (Kołaczyńscy, ks. Tymiński, Górecki) . W Mazowszu uczciliśmy 10 powieszonych (pomnik w centrum wsi). Z miejsc pamięci - poza cmentarzem w Czernikowie i Mazowszu - odwiedziliśmy symbolicznie cmentarz ewangelicki w Makowiskach, wspomnieliśmy o Wilczych Kątach, Włęczu i Liciszewach, zapaliliśmy lampkę na cmentarzu epidemicznym - cholery z 1831 roku przed karawaką w Witowężu.
Część ich pamięci!



Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Nakarm dziecko

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl
Orły Edukacji

3,998,156 unikalne wizyty