Piątek, 29.03.2024
Wizyta w miejscach pamięci gminy Czernikowo
Z samorządami SP Czernikowo, SP Osówka, SP Makowiska, SP Steklin ZS Czernikowo odwiedziliśmy w ramach działań Gminnej Komisji ds Męczeństwa miejsca pamięci w gminie Czernikowo Zaczęliśmy od obelisku poświęconego trzem nauczycielom, którzy zginęli w obozach niemieckich: Jana Suskiego, Jana Klimczewskiego i kierownika Stefana Kołaczyńskiego. Uczciliśmy też podchorążych rezerwy zamordowanych w Katyniu i Charkowie (Tadeusza Kołaczyńskiego i Ludwika Gimpla).
Byliśmy przy Krzyżu dziękczynnym za wyzwolenie z 1946 roku. Na cmentarzu przykościelnym złożyliśmy hołd pomordowanym w czasie II wojny; Panu Zagrabskiemu (Obrowo lasy 41 rok), państwu Olszewskim (44 Wilcze Kąty), panu Warawanowi (Osówka Wieprzeniec 44), Panu Celmerowi i wielu wielu innym.
Miejscem pamięci jest kruchta w kościele (pamięci posłów na sejm czteroletni- Antoniego Nałęcza i Jana Nosarzewskiego oraz uczestnika walki w czasie Księstwa Warszawskiego - Kwiryna Zielińskiego). Na cmentarzu głównym uszanowaliśmy rodzinę Ziemkiewiczów (Polska Macierz Szkolna, oświata po wojnie), powstańca Styczniowego Antoniego Górskiego, nauczyciela w zaborczej szkole Stefana Sołtykiewicza, księdza Antoniego Tymińskiego (aresztowany w październiku zginął w Dachau 1949), wspomnianych już Kołaczyńskich Stefana i Tadeusza, Mariana Góreckiego (ziemianina z Obrowa, który aresztowany w październiku 1939 zginął w Królewcu 1940 roku, Pana Zielskiego rozstrzelanego przez Żołnierzy Walczących w 1946 roku, pana Jerzego Padlewskiego, panów Misiewiczów żołnierzy Ak okręgu Wileńskiego a potem żołnierzy LWP, którzy zginęli Panią Irenę Rapkiewicz, Pana Teodora Usenkę i innych. Byliśmy przy obelisku: pamięci wojny 1920 roku. W Mazowszu z uczniami z klasy 4 z Mazowsza odwiedziliśmy 7 Dębów Pamięci (oficerowie rezerwy zginęli w Charkowie, Katyniu, w tym ze Świętosławia), odwiedziliśmy grób zamordowanego za posiadanie broni Gronczewski, ziemian z Niedźwiedzia i Kijaszkowa, kaplicę LEONA LISOWSKIEGO uczestnika z synem walk 1919 roku i wojny 1920, powstań śląskich, odznaczonego Krzyżem Virtuti Militari. Byliśmy na miejscu powieszenia 10 mieszkańców okolic Mazowsza (Piotrkowa, Świętosławia, Kijaszkowa) w odwecie za zranienie policjanta.
W Steklinie zapaliliśmy znicz przed Dębem Pamięci, w Makowiskach byliśmy na cmentarzu ewangelickim i oglądaliśmy wystawę w SP z prac podczas akcji TAK TRZEBA. Przekazaliśmy znicz do miejsca pamięci na Rostrzałach, gdzie zginęlo kilka osób i jest pomnik jednej z nich. Jeszcze byliśmy na miejscu rozstrzelania pana Warawana (Osówka, Wieprzeniec), na miejscu pogrzebania zamęczonych przez bestialskiego hitlerowca Janiny Olszewskiej z ojcem za pomoc jeńcowi angielskiemu (Wilcze Kąty= Krzyż i pomnik postawiony przez harcerzy). Na cmentarzu ewangelickim w Wilczych Katach. Jeszcze trzeba odwiedzić grób pana Błaszkiewicza na Czernikówku Walach.



Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Nakarm dziecko

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl
Orły Edukacji

3,961,230 unikalne wizyty