Niedziela, 19.05.2024
Konferencja "Nekropolie i miejsca pamięci"
Na UMK odbyło się sympozjum pod hasłem REGION KUJAWSKO_POMORSKI W PRZESZŁOŚCI poświęcone tematowi nekropolii i miejscom pamięci narodowej. Dariusz Chrobak referował wykorzystanie miejsc pamięci i cmentarzy w edukacji lokalnej i regionalnej, projekt ratowania cmentarza ewangelicko- augsburskiego w Wilczych Kątach w ramach akcji SP Czernikowo z CEO "Śladami przeszłości" uczniowie adoptują zabytki", udział w akcji Czyż-nie i wolontariuszy TAK TRZEBA, ratowanie nagrobków na cmentarzu katolickim, udział podmiotów lokalnych- Urzędu Gminy, Gminnego Zakładu Komunalnego, Stowarzyszenia CZYŻ- NIE, Uczniów i nauczycieli SP i ZS Czernikowo i innych szkół, Nadleśnictwa Dobrzejewice, OSP, tartaku MARMAR, St. Lewandowskiego, osób prywatnych. Także projekt związany z objazdem i poznaniem przez szkoły podstawowe i gimnazjum miejsc pamięci narodowej w naszej gminie i konkursem o miejscach pamięci.
Anna Zglińska, nasza absolwentka, główna sprawczyni odnowienia kolejnych cmentarzy ewangelickich w ramach akcji z Czyż-nie i wolontariuszami, GZK, UG, OSP - TAK TRZEBA ( Makowiska, Liciszewy, Włęcz) oraz wielu innych na ziemi dobrzyńskiej. przedstawiła akcję ratowania i liczenia cmentarzy TAK TRZEBA.
Prelekcje ukarzą się w formie wydawnictwa. Ukazała się już też w formie książkowej publikacja referatów z poprzedniej sesji "Zamki, pałace, dwory i ich mieszkańcy w kujawsko-pomorskim"., w tym prelekcje D. Chrobaka i Z. Żuchowskiego o grodziskach, zamkach, dworach w gminie Czernikowo, Wąpielsk i na ziemi dobrzyńskiej i ich wykorzystaniu w edukacji regionalnej.
O ziemi dobrzyńskiej była także prezentacja "Ocalić od zapomnienia" - w golubsko-dobrzyńskim.Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Nakarm dziecko

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl
Orły Edukacji

4,033,098 unikalne wizyty